IFS

Warsztaty bibliograficzne w Instytucie Filologii Słowiańskiej

Z inicjatywy dr Ilony Gwóźdź-Szewczenko z Instytutu Filologii Słowiańskiej 16 kwietnia odbędą się warsztaty bibliograficzne przeznaczone dla pracowników, doktorantów oraz studentów Wydziału Neofilologii. Blok nosi tytuł „Struktura informacji naukowej w bazach danych czeskiej, polskiej i europejskiej bibliografii literackiej” i składa się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej.

Celem wykładu jest zaprezentowanie struktury i metod posługiwania się bibliograficznymi bazami danych gromadzącymi informacje o polskiej, czeskiej i europejskiej literaturze. Warsztaty mogą zostać podzielone na dwa bloki. W trakcie pierwszego uczestnicy zapoznają się z historycznym rozwojem myśli naukowo-informacyjnej i bibliograficznej w Polsce (z porównaniem jej przemian w stosunku do czeskiej bibliografii), jej zawartością, strukturą oraz podstawowymi narzędziami warsztatu cyfrowego, będącego integralną częścią wspólnego projektu Europejskiej bibliografii literackiej (Literary Bibliography Research Infrastructure – LiBRI). Blok ten jest przeznaczony dla studentów, doktorantów i pracowników wszystkich kierunków filologicznych oraz bibliotekoznawczych i pokrewnych, którzy poszukują nowych narzędzi pozyskiwania specjalistycznej informacji naukowej w swoich dyscyplinach oraz pragną zrozumieć możliwości wykorzystania narzędzi cyfrowych we własnej pracy humanistycznej w perspektywie mikro i makro (Big Data Approach).

Drugi blok warsztatów skupi się na strukturze baz danych Czeskiej Bibliografii Literackiej  (Česká literární bibliografie). W jego trakcie zostaną zaprezentowane podstawowe dystynkcje pomiędzy specjalistycznymi projektami bibliograficznymi, uwzględniającymi różnorodność opracowywanych materiałów literackich takich jak źródła internetowe, XIX-wieczne kalendarze czy literatura nieoficjalnego obiegu literackiego. Uczestnicy zostaną zaznajomieni z możliwościami precyzyjnego wyszukiwania czeskojęzycznej literatury podmiotu i przedmiotu, niezbędnej w ich pracach semestralnych i dyplomowych oraz uzyskania bezpośredniego dostępu do nich nawet z pozycji użytkownika zagranicznego. Uzupełnieniem warsztatów będą ćwiczenia praktyczne ze znajomości przeprowadzania cyfrowych kwerend bibliograficznych, struktury danych oraz przygotowywania podstawowych wizualizacji cyfrowych.

Warsztaty będą przeprowadzone w języku polskim i są bezpłatne (koszty pokrywa grant Czeskiej Akademii Nauk).

Organizatorzy proszą o przyjście z własnym laptopem.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego