Informacje bieżące

Judaistyka

Informacje bieżące

Ogólnopolska konferencja naukowa, 9-10 października 2025 r.

„Literatura Young Adult: konteksty − obiegi − recepcja”

Konferencja naukowa Przestrzenie przekładu

Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić do udziału w jubileuszowej 10. edycji konferencji „Przestrzenie przekładu”, organizowanej przez Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Komisję Przekładoznawczą przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów.

Tegoroczna, dziesiąta edycja odbędzie się w dniach 13–14 października 2025 roku.

Konferencja odbędzie się wyłącznie w formie stacjonarnej, w budynkach Wydziału Humanistycznego UŚ przy ul. Uniwersyteckiej 4 oraz SpinPLACE przy ul. Bankowej 5 w Katowicach.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tematyka konferencji obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z przekładem, podzielonych na następujące sekcje:

  • Przekład – zagadnienia ogólne
  • Przekład specjalistyczny
  • Przekład ustny i audiowizualny
  • Przekład artystyczny
  • Tłumacz i jego dzieło
  • Dydaktyka przekładu
  • Nowe technologie a przekład
  • Studenci o przekładzie.

Uprzejmie prosimy o zgłaszanie tytułów Państwa wystąpień poprzez formularz zgłoszeniowy Google w terminie do 10 września 2025 roku (link do formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfITP1IjdB5RRFXURZ2Q2b1aj1WzZBDWawTTNex_Wlxj8MIPw/viewform) Szczegółowe informacje dotyczące konferencji, w tym harmonogram, opłaty i szczegóły publikacji, znajdą Państwo w załączonym pliku.

Konkurs o granty dla studentów i doktorantów UWr w ramach IDUB – granty „Młody Badacz 2023–2025.” 

Przypominamy, że studenci i doktoranci mogą wnioskować o granty na: 

1) pokrycie kosztów czynnego udziału w międzynarodowej konferencji naukowej lub międzynarodowym konkursie;

2) pokrycie kosztów udziału w międzynarodowym wydarzeniu służącym pogłębianiu wiedzy i kompetencji naukowych;

3) pokrycie kosztów pobytu w zagranicznej uczelni lub instytucji naukowo-badawczej (od jednego do czterech tygodni) w celu przeprowadzenia badań naukowych, których efektem będzie przygotowanie publikacji lub wniosku o grant finansowany przez instytucję zewnętrzną;

4) dofinansowanie organizacji międzynarodowych szkół lub warsztatów naukowych.

Wnioski mogą składać wszyscy uprawnieni studenci i doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie pkt. 1,2 i 3 oraz pracownicy w zakresie pkt. 4. –

Wnioski należy przesyłać drogą mailową na adres: mlody.badacz@uwr.edu.pl począwszy od dnia 01.10.2024 r.

Wnioski o granty na pokrycie kosztów czynnego udziału w międzynarodowej konferencji naukowej lub międzynarodowym konkursie (pkt 1) są składane i rozpatrywane w sposób ciągły od 1 października 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. Ostatnim dniem składania wniosków w roku akademickim 2024/2025 jest 15 czerwca 2025 r. Wnioski złożone w danym miesiącu rozpatrywane będą do dnia 15 następnego miesiąca.

Wnioski o trzy pozostałe kategorie grantów (pkt. 2-4) można składać w okresie od 1 października 2024 r. do 28 lutego 2025 r., a ich rozpatrzenie nastąpi do 15 marca 2025 r. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących zasad i przebiegu samego konkursu, osoby zainteresowane mogą się kontaktować z p. Justyną Cychol (tel.: +48 71 375 28 66).

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://uwr.edu.pl/inicjatywa-doskonalosci-uczelnia-badawcza/konkursy-2/trwajace/granty-mlody-badacz-nabor-trwa/https://bip.uni.wroc.pl/download/attachment/42792/km-24-2024-z-dnia-24092024-granty_mlody_badacz_idub_ii-etap-iii-edycja.pdf

DODATKOWE GODZINY LEKTORATU

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 42/2020 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 3 kwietnia 2020 r. wprowadzającym Zasady nauczania nowożytnych języków obcych i rozliczania studentów z lektoratów w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Wrocławskiego doktorantom przysługuje jednorazowo bezpłatny limit 60 godzin dydaktycznych na naukę języka obcego innego niż język angielski na dowolnym poziomie.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej możliwości proszone są o skontaktowanie się z Sekretariatem SPNJO.

OBOWIĄZKOWE SZKOLENIE BHP

Materiał szkoleniowy i test, którego zaliczenie jest warunkiem ukończenia szkolenia znajduje się na platformie e-learningowej Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzonej przez Centrum Kształcenia na Odległość w Uniwersytecie Wrocławskim.

Szkolenie będzie dostępne w terminie : od 15 września do 31 października 2024 r.

Instrukcja logowania do szkolenia wstępnego bhp dla studentów i doktorantów Rejestracja i przebieg szkolenia :

1. Wejdź na stronę : https://e-edu.uwr.edu.pl/course/view.php?id=11697

2. Zapisz się na kurs wykorzystując klucz dostępu: BHP_2024/25PL

3. Zapoznaj się z modułami w kursie i wypełnij test.

Materiały należy przeglądać od modułu „Wstęp do szkolenia” zgodnie z kolejnością w kursie. Zwróć uwagę na symbole ukończenia z prawej strony modułów.

4. Po ukończeniu testu sprawdź swoją ocenę!

Pomoc techniczna : cko@uwr.edu.pl

Wszelkich informacji w powyższej sprawie udziela Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej – tel.: (71) 375-24-89

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego